Média ve Francii a ve frankofonních zemích

 

 
Výborný přehled francouzských médií najdete také zde.
 

 

Radio France Internationale (RFI)

Francouzská rozhlasová stanice vysílající do zahraničí zpravodajské a publicistické relace s důrazem na dění ve Francii a frankofonních státech. Její webové stránky nabízejí přímý poslech jejího aktuálního vysílání, ale také záznamy zpravodajských relací a zpravodajství ve "snadné francouzštině" (v rámečku Ecouter RFI zvolte sekci JOURNAUX - Ecouter le dernier journal en français facile). Zvlášť je možné naladit kanál zaměřený výhradně na hudbu (sekce MUSIQUE). Samostatná rubrika je věnována studiu francouzštiny jako cizího jazyka.


Radio France

Více než desítka tématicky zaměřených rádií. Jedním z nich je např. i obecně informační France Inter, jiným zpravodajsky orientované France Info. France Musique je hudební stanice pro náročnějšího posluchače. Na Le Mouv' najdete výhradně dnešní muziku převážně francouzské provenience.


ListenLive.eu

Rozcestník, který vás navede k výběru ze široké škály francouzských rozhlasových stanic, včetně komerčních, regionálních či zaoceánských.


TV5 MONDE

Francouzská televizní stanice s mezinárodní působností. V jejím archivu najdete např. publicistický týdeník 7 dní na planetě či magazín Evropský bar. Paul Germain si do něj zve osobnosti, které mají vliv na dění v Evropské unii: novináře, analytiky, politiky. Diskutuje s nimi nejen o Unii jako takové, ale i o jejich  vztazích se zbytkem světa.
I zde je samostatná sekce (langue française) věnována studiu francouzštiny. Velmi užitečným pomocníkem se pro vás může stát Multifunkční slovník, ve kterém vyhledáte nejen výklad jednotlivých slov, ale také jejich synonyma či ustálená spojení, v nichž se vyskytují. S Bernardem Pivotem se můžete pustit do diktátu a s profesorem Bernardem Cerquiglinim v pořadu Merci professeur! objevíte rafinovaná jazyková zákoutí. 


Le Monde

Tradiční francouzský deník středo-levé orientace.


Le Figaro

Tradičně pravicový francouzský deník.


Libération

Tradiční levicově orientovaný francouzský deník.


Le Canard Enchaîné

Satirický týdeník specializující se zejména, ale nejen na francouzskou politiku. Vychází každou středu.


Les journaux français

Portál, na němž můžete najít širší výběr francouzského tisku.

Studium francouzštiny

Kurz on-line zdarma na LIDÉ.cz

Pokud si chcete osvěžit školní znalosti před odjezdem do Francie nebo patříte-li k typickým samoukům, určitě se Vám bude líbit interaktivní kurz na serveru Lidé.cz. Obsahuje celkem dvě stě deset hodin výuky ve třech úrovních pokročilosti. Jeho výhodou je široká škála nahrávek ústy rodilých...

Francouzština s BBC

Webové stránky britské rozhlasové stanice BBC nabízejí studium francouzštiny krok za krokem (French Steps), pomocí sady zvukových nahrávek (Cool French), či např. prostřednictvím videoreportáží zaměřených na francouzské reálie - v rubrice Ma France.